Vzhledem k dočasným technickým problémům se zobrazováním obrázků v prohlížeči Chrome, prosím použijte jiný prohlížeč (Edge, Firefox Mozilla, Opera). Děkujieme za pochopení a za vzniklou situaci se omlouváme.

Ochrana dveří

Jak ochránit dřevěné dveře

 Nejzávažnějším tématem je ochrana dveří z masivu. Dřevo je materiál nestálý a je závislý na okolní vzdušné vlhkosti. Neinstalujte dveře do syrových staveb. Po převzetí nenalakovaných dveří je co nejdříve nechte povrchově úpravit. Tím eliminujete riziko vniknutí nežádoucí vlhkosti do dřeva a nabobtnání či sesychání. My vyrábíme pouze ze sušeného masivu (8-10%) a technologií lepení několika vrstev se snažíme co nejvíce zabránit výše uvedeným jevům. Používáme pro lakování 3 vrstvy. Více pro to z naší strany nelze udělat.

Vzdušná vlhkost

U dřevěných výrobků, které způsobí 99% nepříjemností je právě vzdušná vlhkost. Jak tedy ochránit dveře, aby se v zimě nesesychaly a v novostavbě nebobtnaly?
 V zimě se vám kazety sesychají vzhledem k nízké vlhkosti vzduchu. Proč se to tak děje?
 Dřevo je organický materiál rostlinného původu. Jednou z hlavních fyzikálních vlastností dřeva je jeho vlhkost. Vlhkostí dřeva rozumíme podíl obsahu vody v něm. Podíl ostatních složek dřeva označujeme souhrnným názvem sušina. Dřevo je materiálem hydroskopickým. Má tendenci si uchovávat svoji vlhkost v rovnovážném stavu a ten je závislý na vlhkosti a teplotě okolí. Protože uvedené vlastnosti okolí jsou proměnné, mění se i vlhkost dřeva. Ztrácí-li dřevo vlhkost, sesychá se. V případě, že dřevo navlhne, absorbuje do sebe vlhkost ze svého okolí, bobtná (své rozměry zvětšuje). Střídavému sesýchání a bobtnání se říká pracování dřeva. Dřevo bobtná a sesychá pouze při změnách vlhkosti v ovzuší.
 Proto je nutné kontrolovat vlhkost vzduchu vlhkoměrem a v zimním období zvlhčovat prostor pomocí zvlhčovače ovzduší.

Periodické cykly mikroklimatu v interiéru

V každém vytápěném interiéru dochází při výměně vzduchu (při větrání) k zvýšení teploty vnějšího chladného vzduchu, za stálého vodního obsahu. Uveďme příklad, jak se změní parametry vnějšího vzduchu, teploty -5 °C a relativní vlhkosti vzduchu 80 %. Kdyby nedošlo k mísení se vzduchem v místnosti a kdyby vzduch nebyl obklopen hygroskopickými materiály (omítka, zdivo, dřevo) a ohřáli bychom vzduch na 23 °C, klesla by jeho vlhkost až na 11 %, což je abnormálně suchý vzduch. Odtud plyne, kdybychom velmi často větrali a ohřívali vzduch na bytovou teplotu, budeme mít v místnosti tím sušší vzduch, čím více budeme větrat. Mnoho lidí se domnívá, že velmi častým větráním dosáhne v zimě příjemnější vlhčí vzduch. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. 
 Bývalý Státní dřevařský výzkumný ústav dlouhodobě sledoval průběžnou vlhkost dřeva v interiéru. Došlo se k závěrům, že vlhkost dřeva klesá koncem zimy až na 6,3 % a v měsíci říjnu vystoupí až na 9,9 %. Vlhkostní změna 6,3 % až 9,8 % se neobejde bez rozměrových a tvarových důsledků.

Shrnutí o vlhkosti dřeva obecně

Pokud budete dodržovat vzdušnou vlhkost v objektu a v neposlední řadě pravidelnou údržbu dveří a nábytku, pak vám budou dřevěné výrobky sloužit dlouhá léta, v opačném případě musíte počítat s výše uvedenými potížemi.

Návod na ochranu dveří ke stažení zde doc

K vlastní údržbě dveří a zárubní

Musíte posoudit sami, jestli chcete dveře, o které se nechcete starat a nebo dveře, které čas od času musíte trochu zušlechtit. Plast, hliník, fólie a jiné materiály umožňují bezúdržbové zacházení, ovšem dřevěné dveře musíte ošetřovat přípravky na ochranu dřevěných výrobků, které zakoupíte v každé lepší drogerii. Suchým hadříkem a použitím s tímto prostředkem pak uděláte dveře zase jako nové.

Správná volba dřevěných dveří

Mít za každou cenu dřevěné dveře sice můžete, ale volte správně podle objektu, kde budou tyto dveře umístěny. Bytové jednotky, rodinné domky a vilky určitě ano. Interiérové dveře z masivu jsou právě pro tyto objekty. Vchodové dveře rozhodně, ovšem s přihlédnutím k estetice a celkovému dojmu z pohledu ulice. Proto zde máte na výběr nespočet typů vchodových dveří od jednodušších, až po obloučkové - reprezentativní do honosných objektů. Do chalupy si zase nepořídíme euro dveře, ale něco běžného, atd. Do průmyslových objektů dřevěné dveře nedoporučujeme.

Bezpečnost dveří

U interiérových dveří je to s bezpečností jednoduché - žádná není. Pouze správně rozhodovat při prosklení, kde jsou malé děti, takže do školky celoprosklené nedoporučujeme.
 Vchodové dveře dřevěné se dají vylepšit v otázce bezpečnosti. Třeba pětibodový zámek, bezpečnostní kování a bezpečnostní sklo conex. Otázkou je, jestli vůbec prosklené dveře, pokud bydlíte ve čtvrti se zvýšenou kriminalitou, rozhodnutí je na Vás.

Vlastní znění návodu

Dveře a zárubně z masivu nesmějí být skladovány a montovány, nebo používány v prostředí, kde vlhkost prostředí - vzduchu nesplňuje 50-60 % relativní vlhkosti. Na dveře a zárubně osazené do těchto prostor se záruka 24 měsíců nevztahuje. Nikdy neskladujte a nemontujte dveře do nově vymalovaných nebo rekonstruovaných místností, dokud vlhkost vzduchu místnosti neklesne na tuto úroveň.  V zimním období, kdy je venkovní vlhkost nižší, doporučujeme větrat co nejméně. Dle vašeho prostředí a vlhkosti v interiéru použijte zvlhčovač ovzduší pro zvýšení vlhkosti, která je v zimním období pod hranicí stability dřevěných materiálů.
 Pokud bude povrch výrobku nedokonale povrchově ošetřen, hrozí nebezpečí vniknutí vlhkosti do materiálu a následné zvětšení objemu dveří, které znemožní jejich funkčnost (na taková poškození se záruka nevztahuje). Doporučujeme svěřit povrchovou úpravu odborné lakýrnické a montážní firmě, která Vám zajistí dokonalou ochranu Vašich dveří a převezme na tuto práci záruku. Vlastní montáž se musí provádět až po konečné povrchové úpravě výrobku.

Vnitřní dveře a obložkové zárubně

1. Nenalakované nesmějí být skladovány ve vlhkém prostředí, i když jsou zabalené. Výrobní vlhkost dveří je 8-12%. Při pozdější povrchové úpravě budou již dveře navlhlé a reklamace nebude uznána. Proto povrchovou úpravu proveďte neprodleně!!! Pozor také na poškrábání povrchu dveří. Pokud jste si objednali dveře u výrobce vč. povrchové úpravy, neznamená to pro vás, že se o dveře nemusíte starat. Pravidelnou údržbou a kontrolou okolní vlhkosti zajistíte dveřím dlouhou životnost.
2. Montáž provádějte až po povrchové úpravě. Nemontujte zárubně do syrových staveb. Počkejte až klesne vzdušná vlhkost na běžnou mez. I nalakované dveře a zárubně jsou citlivé na vlhkost. Vlhkosti v objektu se v letních měsících jednoduše zbavíte větráním. V zimním suchém období doplníte vzdušnou vlhkost zvlhčovačem ovzduší v závislosti s naměřenými hodnotami ve vašem interiéru.

Vchodové dveře a rámové zárubně

1. Dveře a zárubeň je nutné před montáží a osazením povrchově ošetřit !!! Při vlastní povrchové úpravě použijte lak pro vnější použití. Nepoužívejte vosky, politury (leštidla) nebo oleje, tyto materiály dveře dostatečně neochrání. U prosklených i kazetových dveří je bezpodmínečně nutné po konečném nátěru a zalištování prosklených i kazetových částí vyplnit spoje mezi sklem (kazetami) a lištami silikonem (zabrání se pronikání vody okolo lišt). Vystupující reliéfy textury dřeva, zvláště u vodou ředitelných nátěrových hmot nejsou považovány za povrchové vady. Pokud jste si objednali dveře u výrobce vč.povrchové úpravy, i nadále se musíte postarat o dřevěné dveře pomocí ochranných prostředků na dřevěné výrobky.
2. Vlastní montáž vchodových dveří svěřte odborné montážní firmě. Montáž se provádí před konečnými omítkami a fasádou, které zakryjí spáru mezi zdivem a zárubní. Před prováděním zednických prací je nutno provést pečlivé překrytí bočních ploch zárubně vhodnými prostředky, aby se zabránilo případnému poškození celistvosti nátěru dveří. Všechny vchodové dveře by měli mít chráněný vstup alespoň přístřeškem. Vstupní dveře 42mm mohou být použity pouze jako vstupní dveře v chráněném prostoru.

Shrnutí o ochraně dřevěných dveří

Všechny dveře z masivu je potřeba pravidelně udržovat, aby se zabránilo poškození nátěrové hmoty, která chrání proti vlhkosti a deformaci dřeva. Používejte prostředky běžně dostupné pro ochranu dřevěných výrobků, třeba diava, pronto aj.

V případě reklamace bude změřena současná vlhkost vzduchu, posouzena vlastnímontážumístění a dokonalost provedené povrchové úpravy. Při naměření větší vlhkosti a vhodnosti použití než je uvedeno víše, nebude na reklamaci brán zřetel.

Informace zákazníkům:

Používané zámky

  • pro vnitřní dveře - DOZ rozteč 72´
  • pro vchodové dveře - jednobodový FAB rozteč 90´
  • pro vchodové dveře - pětipobodový FAB rozteč 92´

Používané vložky

  • vstupní dveře 42 mm – délka vložky 29/35
  • vchodové dveře EURO 68mm – délka vložky 45/45 (45/50)

zdroje: akto.cz  az-podlahy.cz

 

Přihlášení

Nemůžete vyplnit toto pole
 

Nákupní košík

Položky:
Cena:
0
0 Kč

Novinky

15.9.2020
UPRAVENÉ TERMÍNY ZAKÁZEK DVEŘÍ

Zakázkově přijímáme ...

více
16.4.2020
Covid-19. Uvolnění osobních návštěv

16. 4. 2020 Uvolnění...

více
8.8.2017
Na dobírku - odběr od 300,-

Jsme zakázková výrob...

více
 
 


Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.